Spis treści
W ostatnich latach bardzo dużą popularność zdobywają kryptowaluty. Wynika to z kilku czynników. Pierwszym z nich są duże stopy zwrotu, które przyniosła inwestycja w Bitcoina w przeszłości. Inne czynniki, dzięki którym kryptowaluty są popularne to wielkość rynku oraz mnogość kryptowalut. Czym są kryptowaluty? Co trzeba wiedzieć o inwestowaniu w kryptowaluty? Jak je kupić? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.
Jaka jest definicja kryptowalut?
Zacznijmy od wytłumaczenia, czym są kryptowaluty. Zrozumienie definicji kryptowalut może sprawiać problemy. Wynika to z faktu, że kryptowaluty nie mają postaci fizycznej. Są one tylko ciągiem wygenerowanych znaków, który składa się na umowne jednostki danej kryptowaluty. Kryptowaluta jest uznawana za wirtualną walutę. Jednostki kryptowalut można kupować, sprzedawać lub też nabywać za nie wybrane towary lub usługi. Mają one też swoją zmieniającą się w czasie wartość.
Co trzeba wiedzieć o kryptowalutach?
Pierwszą kryptowalutą wprowadzoną do obiegu był Bitcoin. Jego wprowadzenie odbyło się w roku 2009 przez osobę lub grupę osób o pseudonimie Satoshi Nakamoto. System, na którym opiera się BItcoin polega na transferze kwot pomiędzy rachunkami publicznymi przy użyciu kryptografii klucza publicznego. Jak to działa w praktyce? Każda osoba uczestnicząca w sieci bitcoin ma portfel zawierający dowolną liczbę par kluczy kryptograficznych. Adresy bitcoinowe działają jako miejsce źródłowe oraz miejsce docelowe dla wszystkich płatności. Odpowiadające im prywatne klucze autoryzują płatności tylko dla posiadającego je użytkownika. Adresy są ciągami tekstowymi składającymi się z liczb i liter o długości około 34 znaków.
Jakie mamy kryptowaluty?
Obecnie oprócz BItcoina funkcjonuje około czterech tysięcy różnych kryptowalut. Najpopularniejsze z nich wymieniliśmy poniżej.
- Ethereum
- Ripple
- Litecoin
- Nano
- Primecoin
- Stellar
- Bitcoin Cash
Jak kupić kryptowaluty?
Kryptowaluty możemy zakupić zarówno poprzez Internet, jak i w punktach naziemnych. Poniżej najpopularniejsze formy zakupu kryptowalut.
- Giełdy kryptowalut. Giełda umożliwia składanie zleceń kupna i sprzedaży wybranej kryptowaluty. Odbywa się to na podobnej zasadzie do handlu na giełdzie papierów wartościowych. Rejestracja na giełdzie kryptowalut wymaga wykonania przez klienta weryfikacji KYC (Know Your Customer). Wymagane jest zweryfikowanie tożsamości między innymi za pomocą przesłania skanu dowodu osobistego i selfie z dowodem osobistym.
- Kantory kryptowalut. Jest to miejsce, w którym można zakupić lub też sprzedać kryptowalutę. Podstawową róznicą w porównaniu z giełdami kryptowalut jest sposób ustalania kursu. Na giełdzie kurs wybranej kryptowaluty ustalany jest na podstawie zleceń kupna i sprzedaży. W przypadku kantoru o kursie decyduje jego właściciel. Do korzystania z usług kantoru kryptowalut również wymagane jest zweryfikowanie tożsamości za pomocą procedury KYC.
- Punkty naziemne oraz Bitmaty. Są to placówki, w których możemy zakupić lub sprzedać kryptowaluty. Takie placówki można znaleźć już w większości dużych miast. Automaty do zakupu kryptowalut zaczynają coraz częściej pojawiać się w galeriach handlowych.
Gdzie przechowywać kryptowaluty?
Po zakupie kryptowaluty trzeba zadbać o miejsce, w którym będą przechowywana. Portfele kryptowalut umożliwiają odbieranie oraz wysyłanie kryptowalut lub też transakcje z udziałem kryptowalut. Do dyspozycji są między innymi następujące rodzaje portfeli.
- Portfel kryptowalut w przeglądarce internetowej. Rozwiązanie takie działa na podobnej zasadzie do bankowości internetowej. Dostęp do portfela możliwy jest po weryfikacji użytkownika.
- Portfel desktopowy kryptowalut. Jest to oprogramowanie, które instaluje się na komputerze.
- Portfel sprzętowy kryptowalut. Przechowywanie odbywa się na specjalnie zabezpieczonym nośniku USB.
- Portfel papierowy kryptowalut. Stosunkowo najbezpieczniejsze rozwiązanie. Polega na zapisaniu kluczy na zwykłej kartce papieru i przechowywaniu ich w postaci fizycznej.
Czy warto inwestować w kryptowaluty?
Nie ma jasnej odpowiedzi na to pytanie. Kursy kryptowalut charakteryzują się bardzo dużymi wahaniami. W szybkim tempie można stracić znaczną część naszego zainwestowanego kapitału. Duże wzrosty kursu, które obserwowano w przeszłości nie muszą powtórzyć się w przyszłości. Posiadacz kryptowaluty narażony jest na duże spadki, w wyniku których inwestycja straci na wartości. Dlatego po decyzji o inwestycji w kryptowaluty dobrze jest stosować zasady znane z innych form inwestowania. Warto podzielić jedną dużą transakcję kupna/sprzedaży na kilka mniejszych rozłożonych w dłuższym czasie. Trzeba też zadbać o bezpieczeństwo. Pod żadnym pozorem nie można udostępniać danych swojego portfela innym osobom. Prośby o zakup kryptowalut dla innych osób należy traktować z ostrożnością i rezerwą.
Podsumowanie
Podsumowując, kryptowaluty kuszą dużymi stopami zwrotu, które mogliśmy obserwować w latach poprzednich. Warto jednak do tej inwestycji podejść z należytą rezerwą. Inwestowanie powinno odbywać się w pełni świadomie. Inwestycja w kryptowaluty może narazić nas na duże straty. Warto o tym pamiętać.