Konto osobiste jest najpopularniejszym produktem bankowym. Posiadanie dobrego konta osobistego ułatwia życie i sprawia, że załatwianie codziennych spraw jest znacznie wygodniejsze. Co trzeba wiedzieć o koncie bankowym? W tym artykule przedstawiamy krótki przewodnik opisujący to narzędzie.
Jakie są zalety konta osobistego?
Łatwa dostępność środków
Podstawową z zalet konta osobistego jest bezpieczeństwo środków zdeponowanych na rachunku. W przypadku przechowywania środków pieniężnych w domu istnieje ryzyko ich utraty w wyniku kradzieży lub zdarzeń losowych. Może się wydawać, że przechowywanie pieniędzy poza domem utrudni do nich dostęp. Nic bardziej mylnego. Dzięki bankowości internetowej i sieci bankomatów zgromadzone środki są dostępne przez dwadzieścia cztery godziny na dobę i przez siedem dni w tygodniu.
Możliwość efektywnego oszczędzania
Konto osobiste z dostępem do bankowości elektronicznej daje również możliwość efektownego zdeponowania nadwyżek finansowych poprzez łatwe założenie lokaty bankowej czy też konta oszczędnościowego. Oprocentowanie produktów oszczędnościowych jest co prawda niższe od inflacji. Jest jednak znacznie wyższe od oprocentowania konta osobistego.
Oszczędność czasu
Dzięki bankowości elektronicznej można również realizować na bieżąco zobowiązania bez konieczności udawania się na pocztę czy też do oddziału banku. o nie wszystkie z zalet, jakie posiada bankowość elektroniczna. Takie rozwiązanie umożliwia nam również założenie profilu zaufanego. Profil zaufany z kolei w znacznym stopniu ułatwi nam załatwianie spraw urzędowych dzięki możliwości podpisywania dokumentów na odległość.
Czym powinno charakteryzować się dobre konto osobiste?
Niskie koszty
Dobre konto osobiste powinno w jak największym stopniu być dostosowane do potrzeb użytkownika. Warto zwrócić też uwagę na koszty prowadzenia rachunku w założonym standardzie. Pamiętać należy tutaj przede wszystkim o opłatach za prowadzenie konta osobistego i za dołączoną kartę debetową. Jednak nie możemy zapominać, że to nie koniec opłat, jakie może nałożyć bank. Dlatego przed założeniem konta osobistego powinniśmy zadać sobie kilka pytań o to, czy i jak często będziemy korzystać z bankomatów, zleceń stałych oraz ile przelewów będziemy wykonywać w ciągu miesiąca. Odpowiedź na te pytania pozwoli oszacować realne koszty prowadzenia wybranego rachunku.
Mobilne rozwiązania
Integralną częścią rachunku bankowego stała się aplikacja mobilna. Jej jakość i stabilność może znacznie ułatwić korzystanie ze środków zgromadzonych na rachunku. Warto więc przed założeniem konta sprawdzić, jakie funkcje są dostępne w aplikacji mobilnej wybranego banku. Aplikacja powinna między innymi udostępniać możliwość wykonywania przelewów, płatności mobilnych oraz szybkiego kontaktu z bankiem.
Szeroka sieć bankomatów i placówek
Aplikacja mobilna i bankowość elektroniczna ułatwia kontakt z bankiem i wykonywanie przelewów. Czasem jednak potrzebny jest bezpośredni kontakt z pracownikiem i dostęp do gotówki. Ważne jest, aby konto osobiste było obsługiwane przez bank, który ma szeroką sieć bankomatów i placówek. Zapewnia to wygodny dostęp do gotówki, a także możliwość skorzystania z usług doradców finansowych w przypadku potrzeby.
Dodatkowe korzyści i promocje
Na rynku bankowym jest duża konkurencja. Niektóre konta osobiste oferują więc dodatkowe korzyści związane z powierzeniem środków pieniężnych wybranemu bankowi. Są to korzyści takie jak programy lojalnościowe, rabaty na usługi lub promocje związane z kontem. Przed wyborem konta warto sprawdzić, czy można uzyskać dzięki niemu dodatkowe środki lub przywileje.
Ochrona i bezpieczeństwo
Oszustwa finansowe stały się plagą współczesnego świata. Podszywanie się pod pracownika banku stało się niestety popularnym i skutecznym sposobem na wyłudzanie danych i środków pieniężnych. Dobre konto osobiste powinno zapewniać wysoki poziom ochrony i bezpieczeństwa danych użytkownika. Bank powinien stosować środki bezpieczeństwa, takie jak szyfrowanie danych, weryfikację dwuetapową czy monitoring transakcji w celu wykrywania podejrzanych działań.
Jak założyć konto osobiste?
W placówce
Jest wiele sposobów na założenie konta osobistego. Najbardziej rozpowszechnionym jest założenie konta w placówce bankowej. Zaletą jest bezpośredni kontakt z pracownikiem, który może na bieżąco rozwiać wszystkie wątpliwości dotyczące konta bankowego. Wadą jest jednak czasochłonność całego procesu zakładania konta.
Przez Internet
Założenie konta osobistego możliwe jest dzięki Internetowi. Niezbędna będzie jednak weryfikacja tożsamości przy podpisywaniu umowy. Może odbyć się to na dwa sposoby. Odpowiednie dokumenty do podpisu można otrzymać za pomocą kuriera. W takim wypadku należy przekazać kurierowi jeden z podpisanych egzemplarzy umowy. Innym sposobem jest weryfikacja tożsamości za pomocą przelewu z innego banku.
W aplikacji mobilnej
Najnowszą metodą złożenia wniosku o konto osobiste jest uwierzytelnienie wniosku za pomocą selfie. Na czym polega założenie konta osobistego na selfie? Niezbędna będzie aplikacja mobilna banku, w którym zakładane jest konto. Za pośrednictwem aplikacji należy wypełnić wszystkie wymagane dane osobowe. Potwierdzenie tożsamości odbywa się za pomocą wykonania zdjęcia twarzy oraz zdjęcia dowodu osobistego.
Za pomocą porównywarki
Przy zakładaniu konta osobistego pomocna może okazać się porównywarka kont osobistych. Jest to skrypt, który ustala orientacyjny koszt prowadzenia konta osobistego na podstawie danych wprowadzonych przez użytkownika. Na tej podstawie kalkulator konta osobistego porówna wszystkie oferty, które posiada w swojej bazie i wyświetli ranking kont.
Podsumowanie
Rachunek bankowy to najpopularniejsze narzędzie służące do bieżącego nadzoru nad finansami domowymi. Korzyści z posiadania konta bankowego sprawiają, że użytkowanie rachunku będzie łatwe i przyjemne. Warto więc założyć lub zmienić konto za pomocą jednego z dostępnych rozwiązań.